Časté otázky

Aj keď kozie a kravské kolostrum sú svojím zložením podobné, existujú medzi nimi rozdiely, ktoré predurčujú kozie kolostrum na špeciálne účely. Rozdiely sú spôsobené najmä rozdielnou štruktúrou bielkovín a tukov. Tiež sú v ňom prítomné látky, ktoré sa do mlieka ako aj do kolostra dostávajú vďaka pestrej strave kôz, ktoré sa živia mnohými druhmi bylín a krov a ktoré pozitívne vplývajú na imunitný systém. Kozie kolostrum je lepšie stráviteľné a vo väčšine prípadov ho môžu užívať aj ľudia trpiaci alergiou na kravské kolostrum. Kozie kolostrum je podobnejšie ľudskému, čo môže prispievať k lepším účinkom na ľudský organizmus

Kozie kolostrum obsahuje nízke množstvo laktózy, preto väčšina ľudí s intoleranciou laktózy nemá pri užívaní kolostra problémy. Aj napriek tomu je však potrebné, aby sa ľudia s laktózovou intoleraciou poradili pred jeho užívaním s lekárom.

Koza produkuje viac kolostra ako sú kozliatka schopné vypiť. Malé kozliatka sú na prvom mieste, pretože kolostrum je pre nich životne dôležité. Kozliatka sa nechajú napiť kolostra koľko potrebujú a až zvyšné kolostrum sa vydojí.

Imunoglubulíny - protilátky bojujú v ľudskom tele proti cudzorodým látkam (antigénom). Nedostatok imunoglobulínov v organizme sa prejavuje opakovanými infekciami, častými zápalmi kdekoľvek v tele (najčastejšie sú postihnuté priedušky, pľúca, črevá, prínosové dutiny), ktoré majú komplikovanejší priebeh a aj ich liečba je náročnejšia a zdĺhavejšia.

Colostrino je vhodné pre deti od 3 rokov.

Colostrino je najlepšie užiť ráno nalačno alebo pred jedlom, pretože sa lepšie vstrebe. Malo by sa zapiť studeným nápojom, najlepšie čistou vodou. Pre deti je možno prijateľnejšie ho zapiť vodou ochutenou obľúbeným sirupom alebo ovocnou šťavou.

Imunoglobulíny sú protilátky, ktoré pomáhajú brániť náš organizmus pri vstupe cudzorodých antigénov (napr. vírusy) do tela tak, že sú schopné ich rozpoznať, označiť alebo dokonca zlikvidovať. Kozie kolostrum obsahuje všetky triedy imunoglobulínov: IgA, IgM, IgG, IgE, IgD. Viac o imunoglobulínoch sa dočítate tu:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Protilátka